7 Aralık 2009 Pazartesi

Üniversite adaylarına umut


YÖK Başkanı Özcan üniversite adaylarına umut verdi: Şimdi kullandığımız sisteme yakın bir sistem için çalışıyoruz.
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversiteye giriş ile ilgili alternatif modeller üzerinde çalıştıklarını söyledi. Özcan, "Mümkün olduğu kadar şimdi kullandığımız sisteme yakın bir sistem olacak." dedi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, akşam saatlerinde basın mensuplarına itiraz dilekçesi ile ilgili bilgi verdi. İtiraz süresinin bugün sona erdiğini hatırlatan Özcan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na gerekli başvurunun yapıldığını kaydetti. Meseleden en çok mağdur olan veli ve öğrencilere seslenen Özcan, "Onlar lütfen hiç merak etmesinler. Biz bu konunun üzerinde çoktan beri çalışıyoruz, her halükarda lazım olur diye." diye konuştu. Özcan, söz konusu alternatiflerden birisinin uygulamaya konacağını belirterek, "Lütfen çalışmalarına ara vermesinler, motivasyonlarını kaybetmeden çalışmalarına devam etsinler. Onların mağdur edilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmayacaktır." vaadinde bulundu.

Özcan, alternatiflerin neler olduğu ile ilgili "O alternatifleri şimdi söylemeyeyim. Yakında bir toplantımız olacak. O toplantıya kadar biz bütün alternatifleri hazırlayıp, kurulun dikkatine sunacağız. O alternatiflerden birisi gerçek olacak." şeklinde konuştu.

Yeni alternatifte de öğrencilerin katsayı farkı uygulamasına maruz kalmadan sınava girip giremeyeceği yönündeki bir soruya ise Özcan, "Mümkün olduğu kadar şimdi kullandığımız sisteme yakın bir sistem olacak." cevabını verdi.

Özcan, ÖSYM Başkanı Yarımağan'ın sınav kılavuzlarının 20 Aralık'a yetişmesi gerektiği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Onu birazcık ileri atabiliriz. Danıştay'da işin bu kısmını düşünerek kararını çabuk verecektir diye düşünüyorum... Onlar ne zaman karar verir bilmiyorum ama ne kadar çabuk karar verirlerse o kadar herkesin yararına olur." dedi. Özcan, "Karar mı alacaksınız, yasa mı çıkacak?' sorusuna karşılık ise karar vereceklerini söyledi.

Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bugün gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili Özcan, "Mutat bir görüşmeydi. Türk - Alman üniversitesi konusunda kendilerine bilgi verdim. O üniversiteye geçici bir mekan bulmak gibi ciddi sorunlarımız var." diye konuştu. (CİHAN)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder