7 Aralık 2009 Pazartesi

Tunceli'de bankalara molotof


Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi şartlarını protesto etmek için Tunceli'de toplanan bir grup, yürüyüş sırasında bankalar ve işyerlerine molotof attı.


Göstericilerin yanlışlıkla attığı molotof nedeniyle Demokratik Toplum Partisi ilçe binasında yangın çıktı.

Demokratik Toplum Partisi(DTP) Tunceli il örgütü tarafından organize edilen yürüyüşte terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi şartlarını protesto etmek amacıyla Sanat Sokağında bir araya gelerek AK Parti il başkanlığına doğru yürüyüşe geçen grup Öcalan ve PKK lehine slogan attı.200 kişinin katıldığı yürüyüş boyunca çevrede güvenlik önlemi alan güvenlik güçleri,gösterinin yasal olmadığı uyarsında bulunarak grubun dağılmasını istedi.Polisin uyarılarına aldırmayan ve aralarında yüzü puşili grup Ak Parti il binasın önüne gelerek açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan'nın demokratik açılım sürecini iyi yönetmediğini belirterek bir açıklama yapan DTP Tunceli İl Başkanı Veli Haydar Güleç, "Hükümet üç ay önce bir açılım süreci ortaya attı.Ancak iyi yönetemedi beklentileri sağlayamadı. Bizim bu yaklaşımı bir şekilde ortadan kaldırmamız lazım. Yeni adımlar atmamız gerekiyor. Bu toplum gerçek bir demokrasiye ihtiyaç duyuyor. Başbakan bu süreci yönetememiştir. Başbakan, yeniden hırçınlaşmaya ve sağa sola saldırmaya başlamıştır. Başbakan, yeniden yıllarca önce tekrarlamaya başladığı şeylerin arkasında durmaya başlamıştır. Genç ve çocukta olsa saldırırız demiştir." diye konuştu

Basın açıklamasının ardından grup Cumhuriyet caddesine doğru yürüyüşe geçerek polisin bulunduğu alana molotof kokteyli atmaya devam etti.Atılan molotof kokteyllerin nedeniyle küçük çapta yangınlar çıkarken banka ve işyerleri zarar gördü. Demokratik Toplum Partisi ilçe binasının bulunduğu Kent işhanına atılan molotof yanlışlıkla Demokratik Toplum Partisi ilçe binasına düşünce yangın çıktı.Yangın itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü.Grubun dağılmasının ardından polis de bir süre caddede güvenlik önlemleri aldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder