7 Aralık 2009 Pazartesi

İmamlar işaret dili öğreniyor


Engelli vatandaşların din eğitim konusunda yaşadığı zorluklar İstanbul İl Müftülüğü'nü harekete geçirdi.

Özellikle görme ve işitme engellilerin yaşadığı bu sıkıntıya el atan İstanbul Müftülüğü engelli vatandaşlara hizmet vermek amacıyla 2009 yılında 99 din görevlisine eğitim verdi. Müftülük, görme engelli vatandaşlara dini bilgi öğretmek amacıyla, 48 din görevlisine görme engellilerin kullandığı Braille alfabesi öğretti. İstanbul Müftülüğü ayrıca işitme engellilere dini bilgi öğrenimini gerçekleştirmek amacıyla da 51 din görevlisine "Türk İşaret Dili" öğretilmeye başlandı.

Dünya Engelliler Haftası nedeniyle, İstanbul Müftülüğü görme engelliler için Braille alfabesiyle "Sorulu Cevaplı Temel Dini Bilgiler" kitabı bastırdı. Görme engelliler kitabı ücretsiz olarak, il ve ilçe müftülüklerinden temin edebilecek. Müftülük ayrıca kitabı, engellilere hizmet veren yardımlaşma ve dayanışma dernek ve vakıflarına da gönderecek.

Kitapla, İtikat, Siyer, İbadet Ahlak ve Genel Kültür konularında görme engelli vatandaşlara bilgi verilecek. Sorulu cevaplı sistemle hazırlanan kitapta, İslam dini ile ilgili temel bilgiler, İmanın Şartları, Allahın Sıfatları konusunda bilgi veriliyor. Farz, haram, Vacip. Mekruh gibi kavramların öğretildiği kitapta, namaz, oruç, zekat gibi ibadetlerin nasıl yapılması gerektiği de anlatılıyor. Hz. Muhammed (S.A.V.)'ın genişçe anlatıldığı kitap ilk etapta bin adet basıldı.

İstanbul Müftü Yardımcısı İrfan Üstündağ, dini eğitimin almakta zorluk yaşayan engelli vatandaşların zorluklarını gidermeye çalıştıklarını belirterek

Camilerimizi ortopedik engellilere uygun hale getirmeye çalışıyoruz dedi. Görme engellilerin Kur'an-ı Kerim öğrenmeleri için Braille alfabesiyle elif-be bastırdıklarını hatırlatan Üstündağ, Kur'an-ı Kerim öğretmek üzere Ümraniye'de 2 adet Kur'an kursunun hizmet verdiğini söyledi. Tophanedeki Kılıç Ali Paşa Camiinde Cuma hutbesinin Türk İşaret Diline çevrildiğini hatırlattı.

İstanbul Müftülüğünün bu çalışması engellilerden tam not aldı. Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Emin Demirci, "İstanbul Müftülünü yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ediyoruz. Türkiye'de Braille alfabesiyle yazılan materyal bulmak oldukça zor, önemli bir eksikliğimizi gidermiş oldular" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder