6 Aralık 2009 Pazar

Teslim Olan Terörist Sayısı % 62 Arttı

2009 Yılının 11 Aylık Döneminde Terör Örgütünden Kaçanların Sayısı 131'e Ulaştı.

Güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirdiği yurt içi ve sınır ötesi operasyonlar sonucu örgütteki çözülmenin arttığı bildirildi.

Teslim olan terörist sayısında yüzde 62'lik artış yaşanırken; 2009 yılının 11 aylık döneminde terör örgütünden kaçanların sayısı 131'e ulaştı. Etkin Pişmanlık'tan yararlanıp serbest kalan terörist sayısı ise yaklaşık 400.

Kırsal alanda büyük kayıplar veren terör örgütünde liderlik, rant kavgası, yolsuzluk, zimmete para geçirme, cinsel taciz, örgütün paralarıyla kaçma, yoz ilişkiler nedeniyle yaşanan otorite boşluğu örgütten kaçışlar ve teslim olmaları artırıyor. Önceki yıla oranla teslim olan terörist sayısında yüzde 62'lik bir artış meydana geldi.

Irak'ın kuzeyinde bulunan terör örgütünün Kandil başta olmak üzere Zap, Hakurk, Hınere, Avaşin, Haftanin ve Metina kamplarından kaçan teröristler "Etkin Pişmanlık Yasası"ndan faydalanıyor. Güvenlik güçlerine teslim olan ve herhangi bir suç kayıtları tespit edilemeyen örgüt üyeleri, yargılandıkları davalarda "Herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin terör örgütünden gönüllü ayrıldıkları" gerekçesiyle serbest bırakıldı.

2008 yılında 177 terörist örgütten kaçarken; bu oran 2009 yılının 11 aylık döneminde 131'e ulaştı. Bunların büyük çoğunluğu ise TCK'nın "etkin pişmanlık" hükümlerinden yararlandırılarak aynı gün veya daha sonra serbest kaldı. Yasanın yürürlüğe girdiği 1 Haziran 2005 tarihinden şimdiye kadar teslim olan yaklaşık 400 terörist kanun gereği serbest kaldı.

Diyarbakır, Şırnak, Siirt, Batman, Mardin, Bingöl ve Şanlıurfa'da güvenlik güçlerine teslim olan ve Diyarbakır'daki ağır ceza mahkemelerinde yargılanan terör örgütü üyeleri, duruşmalarda, terör örgütü hakkında önemli bilgiler veriyor. 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren ve halen yürürlükte olan TCK'nın 221/2. maddesi, "Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde cezaya hükmolunmaz" ifadesini içeriyor.

(CİHAN)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder