11 Şubat 2010 Perşembe

Sigarayı bırakana yüksek maaşlı iş


Sigarayı bırakanlara bir altın ve takım elbise hediye ediyor. Hatta maaşına da zam yapıyor.
Emanet ütüyle çıktığı yolda 520 kişinin çalıştığı fabrikanın sahibi olan Ali Rıza Kısakürek, her gün öğle arasında çalışanlarına, sigaranın zararlarını anlatıyor. Bırakanlara da bir altın ve takım elbise hediye ediyor.

Milliyet'e göre; Atlas Giyim Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Kısakürek'in (55) başarı öyküsü, filmlere konu olacak türden... Askerlik dönüşü, borç parayla 15 metrekare dükkân kiralayan Kısakürek, dikiş makinesi ve emanet ütüyle terziliğe başladı. Şimdi ise 500'den fazla işçinin çalıştığı bir fabrikanın sahibi. Avrupalı pek çok ünlü erkek giyim markasının fason üretimini yapan işadamı, 'Piserro' markasıyla ürettiği takım elbiseleri, pekçok ülkeye ihraç ediyor. Kısakürek aynı zamanda tam bir Yeşilaycı.

9 ŞUBAT TATİL

Yasadan çok önce 520 kişinin çalıştığı fabrikasında önce kapalı alanları, ardından açık alanları 'dumansız hava sahası' ilan eden işadamı, sigara içmeyenlere işe alımda öncelik verdi. Aday çalışan, bağımlıysa ve işe alınması gerekiyorsa da 30 günle sınırlı, sigarayı bırakma şartnamesine imza atıyor. Her gün çalışanları yemekhanede toplayan Ali Rıza Kısakürek, 15 dakika boyunca sigaranın zararlarını anlatıyor. Ali Rıza Kısakürek'in bu çabaları sonuçsuz kalmadı.

Tiryakilerin büyük bölümü sigarayı bıraktı. Sigarayı bırakanları 1 altın ve takım elbise ile ödüllendiren Kısakürek'in sigara içmeye devam eden 15 işçiyle mücadelesi ise sürüyor. Kısakürek, 2011'den itibaren Dünya Sigarayı Bırakma Günü olan 9 Şubat'ı da tatil ilan etti. Başarısının gururunu yaşayan işadamı, İnsanların hem kendilerini hem de doğayı öldürmeye haklarının olmadığını düşünüyorum. Çocuklar, 'Anneme, babama sigarayı bıraktırdığınız için teşekkür ederim amca' deyip elimi öptüklerinde, sanki Karun Hazineleri'ne sahip oluyorum diyor.

BIRAKAN İŞÇİLER ANLATIYOR

Levent Alçıkaya: 15 yıldır günlük 1 paketten daha fazla sigara içiyordum. Patronun telkinleri ve ısrarlı tutumu ile bıraktım. Şimdi hem ağzımın hem de hayatımın tadı var.

Atilla Sarıyıldız: 43 yaşındayım, 22 yıldır sigara içiyordum. Ben bıraktım o beni bırakmadı. Patron sağolsun, bıraktım.

Reyhan Şen: 5 yıldır sigara içiyordum. Fabrikaya girince yasakla karşılaştım. Önceleri çevremden gizli içiyordum, sonra mecburen bıraktım. İyi ki de bırakmışım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder