11 Şubat 2010 Perşembe

İran'ın dünyayla bağlantısı kesildi!


İran'da devrimin 31. yıldönümü yine muhalif gösterilere ve polisin sert müdahalesine sahne oldu.
İran'da İslam Devrimi'nin 31. yıldönümü kutlanıyor. Rejim taraftarları gövde gösterisi için, muhalifler ise hükümeti protesto için sokaklara döküldü. Ancak İran güvenlik güçlerinin muhaliflere müdahelesi yine sert oldu. Bu kez sadece göstericiler değil, muhalif liderler ve eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi de hedefteydi.

Başkent Tahran'da güvenlik güçlerinin, muhalif lider Mehdi Kerrubi'ye saldırdığı bildirildi.

Bir muhalif internet sitesi saldırının, Kerrubi, İslam devriminin 31. yıldönümü dolayısıyla yapılan gösteriye katıldığı sırada düzenlendiğini duyurdu.

Jaras sitesinde çıkan haberde, güvenlikçilerin Kerrubi'nin aracının camlarını kırdığı belirtildi, Kerrubi'nin yaralanmadığı kaydedildi. Aynı site, güvenlik güçlerinin eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye de saldırdığını bildirdi.

GÖSTERİCİLERİN ÜZERİNE ATEŞ AÇILDI
Bu arada yine muhalefete ait "Yeşil Ses" sitesinin haberinde, güvenlik güçlerinin, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi'nin, başkentin göbeğinde gösteri yapan yandaşlarına ateş açtığı ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği belirtildi.

GÖSTERİ OLMASIN DİYE İNTERNETE ERİŞİM KISITLANDI
Reformcuların gösterilerini engellemek için internete erişimin de kısıtlandığı belirtiliyor. Kutlamalar öncesi İran’da bazı muhalifler de tutuklandı.

HUMEYNİ'NİN TORUNU DA GÖZALTINDA
Yine Jaras sitesi, Ayetulah Humeyni'nin torununun da gözaltına alındığını yazdı. Sitede, Humeyni'nin torunu Zehra Eşraki ve eşi Muhammed Rıza Hatemi'nin, İran İslam Devrimi'nin 31. yıldönümü sebebiyle yapılan gösteri sırasında, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı duyuruldu.

Eşraki'nin eşi Hatemi'nin, reformcu eski Devlet Başkanı Muhammed Hatemi'nin kardeşi olduğu belirtildi.

Haberde, muhalif lider Mehdi Kerrubi'nin oğlunun da gözaltına alındığı bildirildi.

GÖVDE GÖSTERİSİ OLMALI
Tahran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın konuşma yapacağı meydanda büyük bir kalabalık toplandı. Yüzbinlerce hükümet yandaşı kutlamalara katılıyor. İran'in dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Batılı ülkelere mesaj vermek amacıyla kutlamalara katılımın yüksek olması çağrısında bulunmuştu.

Muhalefet liderleri Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi, yandaşlarına protesto gösterisi, düzenlemeleri çağırısı yapmıştı. İran ise güvenlik güçleri reformculara karşı güç kullanma tehdidinde bulunmuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder