29 Ocak 2010 Cuma

Hamas'ın askeri lideri öldürüldü


Hamas'ın üst düzey askeri liderlerinden Mahmud El Mebhu Dubai'de öldürüldü. Hamas saldırıdan İsrail'i sorumlu tutuyor.Hamas'ın önde gelen askerî komutanlarından Mahmud El Mebhu, Dubai'de öldürüldü. Hamas olaydan İsrail'i sorumlu tutuyor.

Hamas tarafından yayımlanan bildiride, 'İzzeddin el Kassam Tugayları'nın kurucusu olan 50 yaşındaki Mahmud El Mebhu'nun, 20 Ocak tarihinde 'kuşku verici koşullarda şehit olduğu' belirtildi.

Hamas, olayla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi vermedi; ancak, "bu Siyonist suça, uygun bir anda karşılık verileceğini" duyurdu.

İsrail hükümet sözcüsü, konuyla ilgili olarak Associated Press Haber Ajansı'nın yönelttiği soruyu yanıtsız bıraktı.

Suriye'de yaşamakta olan El Mebhu'nun, 1989 yılında iki İsrail askerinin kaçırılarak öldürülmesi olayına karıştığından kuşkulanılıyordu.

Şam'daki Hamas siyasî büro temsilcisi İzzet El Rişk, Mahmud El Mebhu'nun, Dubai'ye ulaştıktan bir gün sonra birdenbire öldüğünü kaydetti.

Temsilci, Reuters Haber Ajansına verdiği demeçte, "Olayın ayrıntılarını açıklayamam. Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki yetkililerle işbirliği halindeyiz." dedi.

'İzzeddin el Kassam Tugayları' İsrailli asker ve sivilleri hedef alan yüzlerce saldırı ve bombalı intihar eyleminden sorumlu tutuluyor.

Mahmud el-Mebhu'nun cenazesinin önümüzdeki saatlerde Şam'da kaldırılacağı belirtildi.

BBC Türkçe

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder