10 Mart 2010 Çarşamba

Mit ve polis karşı karşıya


Erzincan'da MİT'e yapılan baskın, polis ile MİT'i karşı karşıya getirmiş. MİT yönetcisi Demir, Savcı Şanal'a "Görevlim iyi ki silah çekmemiş. Sizden 15-20 kişi öldürdü" diyor.

Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamenin eklerindeki detaylar, operasyon sırasında yaşananların filmleri aratmadığını ortaya koydu.

Soruşturmada tutuklanan MİT Bölge Başkanı Şinasi Demir, MİT binasını aramaya giden Özel yetkili Savcı Osman Şanal'a, "Savcı Bey görevlim iyiki size silah çekmemiş, 15-20 kişi ölürdü" diyerek tehditler savurduğu ortaya çıktı.

İddianamenin eklerinde yer alan 4 Aralık 2009 tarihli tutanakta MİT Bölge Başkanlığı'nda yapılan baskının ayrıntıları anlatılıyor. Tutanağa göre soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan MİT BÖlge Başkanı Şinasi Demir ve yardımcıları Kıvılcım Üsetl ile Sadri Barkın İnce hakkında işlem yapmak için yanına yeteri kadar güvenlik görevlisi alan Savcı Osman Şanal, MİT Bölge Başkanlığı'na geldi.

MİT GÖREVLİSİ İÇERİ KAÇTI

Savcı Şanal ve yanındaki güvenlik güçlerinin zile basması üzerine bir MİT personeli demir kapıyı açtı. Şanal, personele kendini tanıttıktan sonra neden geldiklerini anlattı. ancak personel, şanal ve beraberindekilerin içeri girmesine izin vermedi. Şanal, MİT görevlisine bu engelleme nedeniyle gözaltına alınacağını söyleyinde personel bu sırada kapıyı bırakarak içeri kaçtı.

POLİS BAHÇEDE BEKLESİN

Bunun üzerine Şanal ve güvenlik görevlileri lojman kapısını kullanarak MİT binasının bahçesine girdi. Burada bir süre bekleyen Şanal, kapıların açılmasının ardından yanlarına gelen MİT Bölge Müdürü Şinasi Demir ile görüştü. Demir, 'Savcı Bey, yaynızdakiler burada kalsın, siz ve TEM Müdürü birlikte odaya geçelim' dedi. Odada yapılan görüşmede Şanal, Demir'e mahkeme kararını gösterdi. Kendisinin ve iki MİT personelinin evleriyle arabalarının aranacağını bildirdi.

BENİ ARAMA YETKİNİZ YOK

Mit Bölge Başkanı Demir ise, "Savcım beni ver diğer personelimi de arama yetkiniz yok. 2937 Sayılı kanun gereğince başkan'dan izin alanız gerekli. İzniniz var mı?" diye karşılık verdi.

Bunun üzerine Şanal, CMK'nın 250. maddesiyle yetkili olduğunu, atılı suçun ise bu kapsamda bulunduğunu bu nedenle herhangi bir makamdan izinin alınmasının gerekmediğini söyledi. Re'sen soruşturma işelemi yapılacağını bunun bir gereği olarak da yetkili mahkemenin arama ve el koyma kararı verdiğini belirtti.

MİT Bölge Müdürü Demir ise, "Benim önceki müsteşarlık makamına bilgi vermem gerekir. Biraz beklemeniz mümkün mü?" diye sorud. Savcı Şanal bu talebi makul karşılayarak bekledi. Bu sırada MİT Müsetaşarlığı, Adalet Bakanlığı ve başbakanlıkta görüşme yapıldı.

SİZDEN 15-20 KİŞİ ÖLÜR

Yaklaşık bir saat süren bekleme esnasında Savcı Şanal, MİT Bölge Müdürü Şinasi Demir'e binaya girişi sırasında kendisine ve beraberindekilere uygunsuz davranıldığını belirterek bu personelin açık kimlik bilgilerini istedi.

Bunun üzerine Demir, Savcı Şanal'a, "Savcı Bey görevlim iyiki silah çekmemiz. Silah da çekebilirdi. Benim görevli arkadaşlarımın hepsi özel eğitimlidir. Şayet silah çekseydi burada çatışma çıkardı. Çıkacak çatışmada belki benim 5-6 personelim ölürdü. Ancak sizde en az 15-20 kişi ölürdü" diyerek karşılık verdi.

Demir'in bu sözleri tutanağa, 'Görevli Cumhuriyet savcısına tehdit' olarak geçti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder